Argos on Facebook Argos on Twitter Argos on YouTube Mailing List RSS Feed Text Alerts Broadcasts Live Stats

2009-10 Individual Honors

NATIONAL AWARDS (3)
W. Soccer: Shakira Duncan - Daktronics Ron Lenz National Player of the Year
M. Tennis: Leandro Ferreira - ITA National Rookie Player of the Year
Baseball: Kevin Johnson - 4/13 Louisville Slugger National Player of the Week

ALL-AMERICA (20)
W. Tennis: Caitlyn Baines - ITA Doubles
W. Tennis: Taylor Brewster - ITA Doubles
M. Tennis: Kevin Ducros - ITA Singles, Doubles
W. Soccer: Shakira Duncan - Daktronics First Team
W. Soccer: Shakira Duncan - NSCAA First Team
M. Tennis: Leandro Ferreira - ITA Doubles
W. Soccer: Marcela Franco - Daktronics First Team
W. Soccer: Marcela Franco - NSCAA Second Team
Volleyball: Patricia Gandolfo - AVCA Third Team
W. Soccer: Shameka Gordon - Daktronics First Team
W. Soccer: Shameka Gordon - NSCAA Third Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - Daktronics First Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - NSCAA Third Team
Softball: Amber Ingram - NFCA Second Team
W. Soccer: Courtney Jones - Daktronics Second Team
W. Soccer: Dernelle Mascall - Daktronics First Team
Softball: Shannon Miles - NFCA Third Team
W. Soccer: Kaley Morris - Daktronics Second Team
W. Tennis: Barbara Oliveira - ITA Singles
M. Golf: Blake Olson - GCAA Freshman Team

REGIONAL / CONFERENCE AWARDS (19)
W. Soccer: Joe Bartlinski - GSC All-Time Coach
W. Soccer: Joe Bartlinski - NSCAA South Region Coach of the Year
W. Tennis: Suzana Cavalcante - GSC East Division Player of the Decade
M. Tennis: Radovan Chrz - GSC East Division Player of the Decade
W. Soccer: Shakira Duncan - Daktronics South Region Player of the Year
M. Soccer: Richard Dixon - GSC Player of the Year
M. Soccer: Bill Elliott - GSC All-Time Coach
M. Tennis: Leandro Ferreira - GSC East Division Freshman of the Year
M. Golf: Steve Fell - GSC Coach of the Decade
W. Soccer: Courtney Jones - GSC All-Time Goalkeeper
W. Soccer: Courtney Jones - GSC Commissioner's Trophy
W. Soccer: Courtney Jones - GSC "Top Ten"
M. Golf: Blake Olson - GSC Freshman of the Year
W. Golf: Jennifer Pandolfi - GSC Coach of the Year
M. Tennis: Derrick Racine - GSC East Division Coach of the Decade
W. Tennis: Derrick Racine - GSC East Division Coach of the Decade
W. Golf: Bhavna Shetty - GSC Player of the Year
W. Tennis: Mariana Sonnervig - GSC East Division Freshman of the Year
W. Basketball: Sabrina Stambouli - GSC East Division Freshman of the Year

ALL-REGION (36)
Softball: Karri Bisbee - NFCA Second Team
M. Golf: Otto Bonning - GCAA First Team
Baseball: Kyle Brown - ABCA First Team
Baseball: Kyle Brown - ABCA Gold Glove Team
Softball: Melissa Chastang - Daktronics Second Team
M. Soccer: Richard Dixon - Daktronics Second Team
M. Soccer: Richard Dixon - NSCAA Second Team
W. Soccer: Shakira Duncan - Daktronics First Team
W. Soccer: Shakira Duncan - NSCAA First Team
W. Soccer: Marcela Franco - Daktronics First Team
W. Soccer: Marcela Franco - NSCAA First Team
Volleyball: Patricia Gandolfo - AVCA First Team
W. Soccer: Shameka Gordon - Daktronics First Team
W. Soccer: Shameka Gordon - NSCAA First Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - Daktronics First Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - NSCAA First Team
Softball: Amber Ingram - Daktronics First Team
Softball: Amber Ingram - NFCA First Team
Baseball: Kevin Johnson - ABCA First Team
Baseball: Kevin Johnson - Daktronics Second Team
Baseball: Kevin Johnson - NCBWA First Team
W. Soccer: Courtney Jones - Daktronics First Team
W. Soccer: Courtney Jones - NSCAA Second Team
M. Soccer: Nikola Kljaic - Daktronics Second Team
W. Soccer: Dernelle Mascall - Daktronics First Team
W. Soccer: Dernelle Mascall - NSCAA First Team
Softball: Shannon Miles - Daktronics First Team
Softball: Shannon Miles - NFCA First Team
W. Soccer: Kaley Morris - Daktronics First Team
W. Soccer: Kaley Morris - NSCAA Second Team
M. Soccer: Stephen Munoz - Daktronics Second Team
M. Golf: Blake Olson - GCAA First Team
W. Soccer: Anastasia Prescott - Daktronics Second Team
Volleyball: Chelsea Wilhoite - AVCA Honorable Mention
M. Soccer: Paul Willoughby - Daktronics Second Team
M. Soccer: Paul Willoughby - NSCAA Second Team

GULF SOUTH CONFERENCE ALL-TIME TEAM (21)
M. Soccer: Pat Cannon - Second Team
W. Soccer: Shakira Duncan - Honorable Mention
W. Soccer: Marcela Franco - First Team
M. Soccer: Juan Carlos Garcia - Honorable Mention
W. Soccer: Shameka Gordon - First Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - First Team
W. Soccer: Mandy Harland - Second Team
M. Soccer: Nolan Intermoia - First Team
W. Soccer: Courtney Jones - First Team
M. Soccer: Felipe Lawall - Second Team
W. Soccer: CiCi Marrero - Second Team
W. Soccer: Dernelle Mascall - First Team
W. Soccer: Roni McGinniss - Second Team
M. Soccer: Jimmy McHenry - Second Team
W. Soccer: Lindsay Nemanich - Second Team
W. Soccer: Mauricia Nicholson - Honorable Mention
M. Soccer: Eduardo Oliveira - First Team
W. Soccer: Brook Pace - First Team
M. Soccer: Keith Savage - First Team
M. Soccer: Jon Stefansson - Honorable Mention
W. Soccer: Anna Thorsteinsdottir - Honorable Mention

GULF SOUTH CONFERENCE ALL-DECADE TEAM (36)
Baseball: Todd Androsko - First Team
Baseball: Peter Antoske - First Team
Softball: Amber Browning - Honorable Mention
M. Cross Country: Caleb Carmichael - Second Team
W. Tennis: Suzana Cavalcante - First Team
M. Tennis: Radovan Chrz - First Team
M. Golf: Bryan Clarke - First Team
M. Tennis: Guillaume deVerbizier - First Team
Volleyball: Naiara Fernandez - Second Team
Baseball: Fred Fosson - Honorable Mention
M. Golf: Matthew Galloway - First Team
Volleyball: Patricia Gandolfo - Second Team
W. Basketball: Michelle Gibson - First Team
Volleyball: Madeline Gonzalez - Second Team
W. Cross Country: Bailee Hedstrom - Second Team
Baseball: Kevin Johnson - Second Team
M. Tennis: Paulius Jurkenas - First Team
W. Tennis: Tania Kovatchka - Honorable Mention
W. Tennis: Sabine Krawietz - First Team
Volleyball: Kristy Krause - Second Team
Softball: Jillian Lafrance - Second Team
Baseball: Phil Lawhorn - Honorable Mention
Baseball: Bryan Lee - First Team
M. Golf: Stuart Manley - Honorable Mention
Baseball: Brett McCullough - Honorable Mention
M. Cross Country: Michael Padilla - First Team
W. Tennis: Andreea Petrisor - Honorable Mention
W. Tennis: Nicole Plikat - First Team
Baseball: Kyle Ramsey - Second Team
Volleyball: Luciana Rapach - First Team
M. Golf: Kyle Scott - Second Team
Softball: Krissy Styrna - First Team
Softball: Alex Tice - Second Team
W. Basketball: Erin Vierling - Second Team
M. Golf: Kevin Warrick - Second Team
M. Tennis: Diego Zorzi - First Team

ALL-GULF SOUTH CONFERENCE (53)
W. Tennis: Caitlyn Baines - Second Team
W. Cross Country: Kelbe Beck - Second Team
Softball: Karri Bisbee - Second Team
M. Cross Country: Jared Black - Second Team
M. Golf: Ryan Black - First Team
M. Golf: Otto Bonning - First Team
W. Tennis: Taylor Brewster - First Team
Baseball: Kyle Brown - First Team
Baseball: Zach Cates - Second Team
Softball: Melissa Chastang - First Team
M. Soccer: Richard Dixon - First Team
W. Basketball: Amy Drake - First Team
M. Tennis: Kevin Ducros - First Team
W. Soccer: Shakira Duncan - First Team
W. Golf: Natalia Espinosa - First Team
M. Tennis: Leandro Ferreira - First Team
W. Soccer: Marcela Franco - First Team
W. Soccer: Jodi Galucci - Second Team
Volleyball: Patricia Gandolfo - First Team
W. Soccer: Shameka Gordon - Second Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - First Team
Baseball: Tyler Hastings - First Team
W. Cross Country: Bailee Hedstrom - First Team
Softball: Amber Ingram - First Team
Baseball: Kevin Johnson - First Team
W. Soccer: Courtney Jones - Second Team
M. Soccer: Nikola Kljaic - First Team
M. Soccer: Trey Kramer - First Team
Baseball: Dustin Lawley - First Team
W. Golf: Jenny Lines - Second Team
M. Soccer: Jay Mainville - Second Team
W. Soccer: Dernelle Mascall - First Team
Softball: Shannon Miles - First Team
W. Soccer: Kaley Morris - First Team
Baseball: Zach North - First Team
W. Tennis: Paulina Ojeda - First Team
W. Tennis: Barbara Oliveira - First Team
M. Golf: Blake Olson - First Team
M. Cross Country: Eddie Pagan - First Team
Baseball: Jason Postill - Second Team
M. Tennis: Andrey Pozhidaev - First Team
Baseball: Greg Pron - Second Team
W. Golf: Bhavna Shetty - First Team
Volleyball: Maddie Staub - Second Team
W. Cross Country: Megan Steinocher - Second Team
M. Soccer: Matt Tanner - Second Team
M. Basketball: Maurice Thomas - Second Team
Volleyball: Tricia Tirabassi - Second Team
Baseball: Daniel Vargas-Vila - First Team
Volleyball: Chelsea Wilhoite - First Team
W. Golf: Rachel Williams - Second Team
W. Basketball: Tiffany Williams - Second Team
M. Soccer: Paul Willoughby - First Team

GSC WEEKLY AWARDS (44)
Volleyball: Kimberly Clark - 9/15 Defensive Player of the Week
M. Soccer: Richard Dixon - 10/20 Player of the Week
W. Basketball: Amy Drake - 12/2 Player of the Week
W. Basketball: Amy Drake - 12/9 Player of the Week
W. Basketball: Amy Drake - 2/10 Player of the Week
W. Soccer: Shakira Duncan - 9/29 Player of the Week
W. Soccer: Shakira Duncan - 10/20 Player of the Week
W. Soccer: Shakira Duncan - 10/27 Player of the Week
W. Soccer: Shakira Duncan - 11/3 Player of the Week
Volleyball: Patricia Gandolfo - 10/13 Defensive Player of the Week
Volleyball: Patricia Gandolfo - 10/27 Offensive Player of the Week
Volleyball: Patricia Gandolfo - 11/3 Offensive Player of the Week
Volleyball: Patricia Gandolfo - 11/3 Defensive Player of the Week
Volleyball: Patricia Gandolfo - 11/10 Defensive Player of the Week
Volleyball: Lindsay Homme - 11/10 Offensive Player of the Week
W. Soccer: Shameka Gordon - 9/1 Defender of the Week
W. Soccer: Shameka Gordon - 9/15 Defender of the Week
W. Soccer: Shaneka Gordon - 9/15 Player of the Week
Baseball: Tyler Hastings - 4/12 Player of the Week
W. Cross Country: Bailee Hedstrom - 10/7 Runner of the Week
M. Cross Country: Christopher Hough - 10/7 Runner of the Week
Softball: Amber Ingram - 2/16 Player of the Week
Baseball: Kevin Johnson - 2/9 Pitcher of the Week
Baseball: Kevin Johnson - 4/6 Pitcher of the Week
Baseball: Kevin Johnson - 4/12 Pitcher of the Week
M. Soccer: Nikola Kljaic - 9/15 Defender of the Week
M. Soccer: Nikola Kljaic - 9/22 Defender of the Week
M. Soccer: Trey Kramer - 10/13 Defender of the Week
Softball: Jillian Lafrance - 2/16 Pitcher of the Week
Baseball: Dustin Lawley - 3/30 Player of the Week
M. Soccer: Jay Mainville - 9/22 Player of the Week
M. Basketball: Ken Mitchell - 12/16 Player of the Week
W. Soccer: Kaley Morris - 10/20 Defender of the Week
M. Soccer: Stephen Munoz - 9/8 Player of the Week
Baseball: Jason Postill - 3/2 Pitcher of the Week
M. Soccer: Elliott Purdom - 10/6 Defender of the Week
M. Soccer: Sean Reynolds - 9/1 Defender of the Week
M. Soccer: Sean Reynolds - 9/8 Defender of the Week
W. Basketball: Sabrina Stambouli - 1/13 Player of the Week
Volleyball: Maddie Staub - 10/6 Defensive Player of the Week
W. Cross Country: Megan Steinocher - 9/2 Runner of the Week
M. Soccer: Marquel Waldron - 10/20 Defender of the Week
Baseball: Shane Waller - 3/16 Pitcher of the Week
M. Soccer: Paul Willoughby - 9/1 Player of the Week

TOURNAMENT HONORS (42)
Softball: Karri Bisbee - GSC All-Tournament Team
M. Golf: Otto Bonning - GSC All-Tournament Team
W. Basketball: Dominique Boykins - UWF Argo Classic All-Tournament Team
W. Basketball: Dominique Boykins - UWF Holiday Classic All-Tournament Team
Baseball: Zach Cates - GSC All-Tournament Team
Volleyball: Kimberly Clark - Colorado Premier Challenge All-Tournament Team
Volleyball: Kimberly Clark - UWF Comfort Inn-vitational All-Tournament Team
Volleyball: Kimberly Clark - UWF Hemingway's Island Grill Regional Crossover All-Tournament Team
M. Soccer: Frank Cope - GSC Tournament Most Outstanding Player
M. Soccer: Frank Cope - GSC All-Tournament Team
W. Basketball: Amy Drake - UWF Tip-Off Classic All-Tournament Team
W. Basketball: Amy Drake - North Star Invitational All-Tournament Team
W. Basketball: Amy Drake - UWF Argo Classic All-Tournament Team
M. Tennis: Kevin Ducros & Leandro Ferreira - Wilson / ITA South Regional Doubles Championship
W. Soccer: Shakira Duncan - GSC All-Tournament Team
W. Golf: Natalia Espinosa - GSC Tournament Individual Medalist
W. Golf: Natalia Espinosa - GSC All-Tournament Team
Volleyball: Patricia Gandolfo - GSC Tournament Most Outstanding Player
Volleyball: Patricia Gandolfo - GSC All-Tournament Team
Volleyball: Patricia Gandolfo - NCAA South Regional All-Tournament Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - GSC All-Tournament Team
W. Soccer: Shaneka Gordon - NCAA Championships All-Tournament Team
M. Basketball: Max Hoggard - UWF Christmas Classic Most Valuable Player
M. Basketball: Max Hoggard - UWF Christmas Classic All-Tournament Team
M. Basketball: Jonathan Jackson - UWF Christmas Classic All-Tournament Team
Softball: Jillian Lafrance - GSC All-Tournament Team
W. Golf: Jenny Lines - Ann Rhoads Birmingham-Southern Shootout All-Tournament Team
W. Soccer: Dernelle Mascall - GSC All-Tournament Team
W. Soccer: Kaley Morris - GSC Tournament Most Outstanding Player
W. Soccer: Kaley Morris - GSC All-Tournament Team
W. Soccer: Kaley Morris - NCAA Championships All-Tournament Team
M. Soccer: Stephen Munoz - GSC All-Tournament Team
Volleyball: Jamie Nichols - GSC All-Tournament Team
Volleyball: Jamie Nichols - NCAA South Regional All-Tournament Team
W. Golf: Bhavna Shetty - Ann Rhoads Birmingham-Southern Shootout All-Tournament Team
M. Soccer: Matt Tanner - GSC All-Tournament Team
M. Basketball: Maurice Thomas - UWF Thanksgiving Classic All-Tournament Team
Volleyball: Chelsea Wilhoite - GSC All-Tournament Team
W. Basketball: Tiffany Williams - UWF Tip-Off Classic Most Valuable Player
W. Basketball: Tiffany Williams - UWF Tip-Off Classic All-Tournament Team
W. Basketball: Tiffany Williams - UWF Holiday Classic Most Valuable Player
W. Basketball: Tiffany Williams - UWF Holiday Classic All-Tournament Team

ACADEMIC HONORS (33)
Softball: Franny Bell - GSC All-Academic Team
W. Basketball: Dominique Boykins - GSC All-Academic Team
W. Tennis: Taylor Brewster - GSC All-Academic Team
Softball: Melissa Chastang - GSC All-Academic Team
M. Soccer: Frank Cope - GSC All-Academic Team
W. Soccer: Marcela Franco - NSCAA Scholar All-America Second Team
W. Soccer: Marcela Franco - NSCAA Scholar All-Region First Team
W. Soccer: Marcela Franco - GSC All-Academic Team
W. Cross Country: Bailee Hedstrom - GSC All-Academic Team
W. Cross Country: Bailee Hedstrom - USTFCCCA All-Academic Team
M. Basketball: Max Hoggard - CoSIDA Academic All-District Team
M. Basketball: Max Hoggard - GSC All-Academic
W. Soccer: Courtney Jones - CoSIDA Academic All-America Third Team
W. Soccer: Courtney Jones - CoSIDA Academic All-District First Team
W. Soccer: Courtney Jones - NSCAA Scholar All-America Second Team
W. Soccer: Courtney Jones - NSCAA Scholar All-Region Second Team
W. Soccer: Courtney Jones - GSC All-Academic Team
Softball: Jillian Lafrance - GSC All-Academic Team
Baseball: Jack Materne - GSC All-Academic Team
W. Soccer: Kaley Morris - CoSIDA Academic All-District Third Team
W. Soccer: Kaley Morris - NSCAA Scholar All-America Third Team
W. Soccer: Kaley Morris - NSCAA Scholar All-Region Second Team
W. Soccer: Kaley Morris - GSC All-Academic Team
Volleyball: Jamie Nichols - GSC All-Academic Team
M. Cross Country: Eddie Pagan - GSC All-Academic Team
M. Cross Country: Eddie Pagan - USTFCCCA All-Academic Team
M. Golf: Carlos Rodriguez - GSC All-Academic Team
Softball: Stephanie Ryan - GSC All-Academic Team
Volleyball: Maddie Staub - GSC All-Academic Team
M. Soccer: Marquel Waldron - GSC All-Academic Team
W. Golf: Rachel Williams - GSC All-Academic Team
W. Basketball: Tiffany Williams - GSC All-Academic Team
M. Soccer: Paul Willoughby - GSC All-Academic Team


Abbreviations:
ABCA: American Baseball Coaches Association
AVCA: American Volleyball Coaches Association
CoSIDA: College Sports Information Directors of America
GCAA: Golf Coaches Association of America
GSC: Gulf South Conference
ITA: Intercollegiate Tennis Association
NCAA: National Collegiate Athletic Association
NCBWA: National Collegiate Baseball Writers Association
NFCA: National Fastpitch Coaches Association
NSCAA: National Soccer Coaches Association of America
USTFCCCA: U.S. Track and Field and Cross Country Coaches Association
UWF: University of West Florida

Printable VersionOpen As Word Bookmark and Share

Argos Sponsors

NCAAGulf South ConferenceATHLETICSITE.COM Partner